2/06/2021

CHRISTIAN DIOR SPRING/SUMMER 2021

Maria Grazia Chiuri, czyli dyrektor kreatywna przy tworzeniu najnowszej kolekcji haute couture na sezon wiosna-lato 2021 dla domu mody Dior wykorzystała punkt wyjścia Christian Diora, który zasłynął z tego, że był bardzo przesądny, a każdą ważną decyzję konsultował z jasnowidzem.” Odkrył tarot, gdy była druga wojna światowa, wtedy kiedy jego siostra Katarzyna, która była częścią francuskiego ruchu oporu, zniknęła"'.

`` Moim zdaniem, myślę, że był tak przerażony jej sytuacją, że prawdopodobnie poszedł do kart tarota, aby spróbować dowiedzieć się więcej, mieć nadzieję, że wróci. Myślę, że był bardzo zmartwiony; próbując znaleźć nadzieję w niektórych znakach ''. - stwierdziła Chiuri.


Zaprezentowana przez nią kolekcja zainspirowana została właśnie sztuką wróżbiarską, a w szczególności talią kart do tarota, którą stworzył Bonifacio Bembo około 1400 roku dla księcia Mediolanu, która odzwierciedlała paletę zakurzonych odcieni klejnotów i starego złota.
Luksusowe tkaniny takie jak aksamit, koronka, żakard, jedwab i szyfon w połączeniu z paletą barw tworzy swoisty gobelin rodem z renesansowej epoki, ale na uwagę zasługują również kształty mające w sobie klimat historycznej szlachetności.

`` W tej chwili, kiedy jesteśmy bardzo zagubieni w życiu osobistym, ta idea - ta magia - może pomóc nam mieć nadzieję na przyszłość '' - powiedziała.
Każda postać ujawnia graficzną energię symboli tak samo jak w tali kart dlatego tym razem w palecie ubraniowej znajdziemy tweed, kaszmir oraz organze jest to cienka, przejrzysta tkanina tradycyjnie wykonywana z przędzy jedwabnej, która pojawia się na koszulach, spódnicach, spodniach i pelerynach.
Chiuri ponownie postanowiła połączyć siły z włoskim reżyserem Matteo Garrone z, którym stworzyła wystawny film krótkometrażowy
``Le Château du Tarot '', jest to opowieść o młodej kobiecie, która wyrusza w podróż do samodoskonalenia i spotyka serię symbolicznych postaci w tajemniczym zamku.

 

Brak komentarzy: